Spis treści

QGIS 1.5 Tetryś

Miała być wersja QGIS 2.0, ale skończyło się na QGIS 1.5. Może to i lepiej. Tak czy owak zmian w nowej wersji jest sporo, a obserwując ciągle rozgrzane do czerwoności klawiatury programistów, wersja 1.6 też będzie dużym krokiem do przodu. Ale nie o tym miało być :) …

Dlaczego Tetryś?

Nowa wersja oznaczona numerem 1.5 posiada nazwę kodową Tethys, co po naszemu tłumaczone jest jako Tetyda. Dla niewtajemniczonych - ta linia programu QGIS swoje nazwy bierze z kolejnych księżyców Saturna. Ale Tetydy nikt nie rozpozna, a wersja angielska jest … szkoda gadać. Kto to wymówi!?

Co nowego

Włoski team pod wodzą Paola Cavalliniego mocno rozwinął moduły rastrowe w oparciu o bibliotekę GDAL. Całość została nazwana GDALTools i jest dostępna w menu pod hasłem Raster.

W wersji QGIS 1.5 dostępne są domyślnie moduły GRASS, stąd wersja instalacyjna pod Windows waży aż 77MB. Ciężka, ale dla GRASSA warto.

Okno informacji o obiekcie jest teraz niemodalne, czyli można klikać ile wlezie …

Na pasku stanu wyświetlana jest liczba wybranych obiektów.

Dodano narzędzie do pomiaru kątów na mapie.

Podświetlenie wybranych obiektów znika, gdy okno nie jest aktywne. Powraca po ponownej aktywacji.

Dodano zapis i odczyt zapytań tworzonych w kreatorze zapytań.

Bardzo rozbudowano wydruki i dodano zarządzanie nimi. Legendy z mapy łatwiej można wykorzystywać na wydrukach. Można też dodawać na wydruku tabelę atrybutów.

Zmodyfikowano wygląd okna właściwości warstw. Wprowadzono nowe style, lecz ich zastosowanie jest opcjonalne i działa zamiennie ze stylami dotychczasowymi. Nowe style dają znacznie większą kontrolę przy definiowaniu kategorii i ich wizualizacji. Dodano np. renderowanie oparte na regułach. Poligony można wypełniać teksturą SVG. Gradientowe palety kolorów umożliwiają definiowanie punktów pośrednich. Domyślnie aktywne są stare style, w których dodano możliwość etykietowania tylko wybranych obiektów.

Dodano nowy parametr linii poleceń –noplugins. Zabezpiecza on przed ładowaniem wtyczek przy starcie. Przydaje się gdy jedna z wtyczek zawiesza program.

Możliwe jest tworzenie baz SQLite z poziomu programu QGIS. Udostępniono nowe narzędzie do zarządzania bazami danych SpatiaLite (SpatiaLite Manager).

Warstwy wektorowe mogą być zapisywane nie tylko jako Shapefile, ale również w innych formatach - CSV, GPX, GML, KML.

Usprawniono poszukiwanie serwerów WMS i dodano obsługę WMS-C.

Dodano narzędzia do opisów tekstowych i opisów w postaci formularzy.

Udoskonalono etykietowanie.

Dodano obsługę wartości NULL w przeszukiwaniu łańcuchów tekstowych.

Nowa konsola Pythona udostępnia historię.

Dodano wtyczkę wyboru przestrzennego.

W wersji dla systemu Windows dostępne jest narzędzie śledzenia ścieżek GPS w czasie rzeczywistym.

To nie koniec ...

To oczywiście tylko wybrane subiektywnie nowości. Zmian jest znacznie więcej, ale zamiast o nich czytać, lepiej pobrać QGIS 1.5 Tetryś i samemu przetestować najnowszą wersję. QGIS 1.5 polecane jest w miejsce wszystkich dotychczasowych wersji. Czyli wersja QGIS 1.0, oznaczona jako LTS (ang. long time support), nie jest już wspierana przez projekt.