Wolne oprogramowanie dla samorządów

Wolne i otwarte oprogramowanie nadal postrzegane jest w Polsce raczej jako ciekawostka, niż atrakcyjna alternatywa do wykorzystania już teraz. Tymczasem kraje bogate korzystają z tych rozwiązań i nie wstydzą się o tym mówić.

Samorządy włoskie różnych szczebli wykorzystują wiele narzędzi geoinformatycznych. Lista działających wdrożeń dostępna jest na stronie FOSS4G-IT. Niestety w Polsce brak na razie takiego zestawienia, ale nie wynika to bynajmniej z faktu, że takich narzędzi u nas się nie stosuje. Nadal niestety pokutuje przekonanie, że dobre rozwiązania muszą być drogie i nie nie wypada chwalić się wdrażaniem tanich rozwiązań. Mam nadzieję, że niebawem na stronach OSGeo Polska taka lista zostanie udostępniona, pokazując że Polska jest w czołówce wykorzystania zaawansowanych narzędzi geoinformatycznych opartych na wolnych źródłach. Wstydzimy się tylko mówić o tym na głos.

Działania związane z rozwojem wolnego oprogramowania są monitorowane i wspierane przez Unię Europejską w ramach projektu Open Source Observatory and Repository.

Powszechne wykorzystanie wolnego i otwartego oprogramowanie przez administrację wszystkich szczebli oraz agendy rządowe i wojsko stało się również jednym z głównych priorytetów USA. Lista uczestników inicjatywy Open Source for America jest imponująca i skupia czołowe firmy z branży IT.

Teraz czas na Polskę … ?

Nasza klasa

To element naszej działalności misyjnej :). Będziemy starali się wyjaśniać terminy i zagadnienia nie dla wszystkich oczywiste. Hasło na dzisiaj to:

FOSS4G (ang. Free and Open Source Sortware for Geomatics) - to skrót (akronim) angielskiego terminu Wolne i Otwarte Oprogramowanie dla Geomatyki

Dyskusja

Enter your comment
If you can't read the letters on the image, download this .wav file to get them read to you.
 
 
Do góry
blog/robert/2010_01_wolne_oprogramowanie_dla_samorzadow.txt · ostatnio zmienione: 2010/01/28 00:01 przez robert
 
 
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki Blog RSS feed Valid XHTML 1.0