QGIS 3.0 już w piekarniku

W dniach 21-25 lutego 2018 na Maderze odbywa się spotkanie programistów (hackfest) projektu QGIS.

Najbardziej oczekiwaną przez wszystkich użytkowników informacją jest wydanie nowej wersji QGIS 3.0 o nazwie kodowej Girona. Kod źródłowy jest już „umieszczony w piekarniku” i niebawem ciepłe paczki instalacyjne będą gotowe do pobrania. Nowa linia programu niesie ze sobą wiele zmian, począwszy od tych związanych z bibliotekami i API, na związanych ze zmianami interfejsu i nowymi funkcjami kończąc. Więcej szczegółów można przeczytać na stronie z listą zmian.

Wersja QGIS 3.0 będzie pewnie głównym tematem newsów w najbliższych dniach, ale o wiele ciekawsze rzeczy dzieją się na zapleczu. Warto oczywiście zainstalować najnowszą wersję QGIS 3.0 gdy się pojawi. Należy jednak pamiętać, że to produkt wymagający jeszcze sporo pracy. Dopiero wersje QGIS 3.2 lub 3.4 będzie można uznać za solidnie przetestowane i zalecane do wdrożenia. Dlatego zachęcam raczej do posłuchania wybranych dyskusji programistów, które pokazują w jakim kierunku zmierza projekt QGIS i jak wygląda tworzenie wolnego oprogramowania.

W trakcie imprezy zaplanowano jak zwykle wiele spotkań i warsztatów. W spotkaniach można było uczestniczyć zdalnie, a sam przebieg był zarejestrowany i jest już dostępny na kanale YouTube firmy Kartoza. Oto najciekawsze moim zdaniem prezentacje.

Jak samodzielnie skompilować QGIS oraz zaproponować zmiany w kodzie poprzez mechanizm Pull Request

Ta prezentacja skierowana jest głównie do programistów. Alessandro Pasotti przygotował i udostępnił dedykowane środowisko wirtualne do kompilacji QGIS, ale opowiedział również jak samodzielnie skompilować program ze źródeł. Możemy prześledzić kolejne kroki konieczne do zaproponowania swoich zmian w kodzie QGIS.

Certyfikacja szkoleń QGIS

Tim Sutton przedstawił tworzony aktualnie system certyfikacji szkoleń związanych z programem QGIS. Zaprezentowano platformę integrującą szkolenia. Zaproponowana przez Tima metoda certyfikacji miałaby bardzo otwarty charakter, uwzględniając zarówno zajęcia prowadzone na uczelniach, krótkie warsztaty, jak i kilkudniowe kursy kończące się egzaminem. Certyfikaty byłyby płatne, lecz wysokość opłat jest jeszcze dyskutowana.

Przeniesienie systemu śledzenia błędów z Redmine na GitHub/GitLab

To bardzo gorący temat i dyskusja związana z funkcjonowaniem infrastruktury projektu QGIS. Aktualnie kod źródłowy projektu przechowywany jest na platformie GitHub, zaś system śledzenia błędów na dedykowanej instalacji systemu Redmine. Docelowo planowane jest ujednolicenie środowiska pracy, lecz zarówno harmonogram tych zmian jak i kolejne kroki wymagają jeszcze szczegółowych analiz. Zdania programistów odnośnie wyboru najlepszego rozwiązania są na razie bardzo podzielone.

Przyszłość dostarczycieli algorytmów

To kolejna bardzo gorąca dyskusja, moderowana an Maderze przez Paolo Cavalliniego. Temat powinien zainteresować wszystkich użytkowników programu QGIS oraz … socjologów. Publiczna dyskusja pokazuje dlaczego QGIS jest tak popularnym i szybko rozwijającym się projektem. Ogromna w tym zasługa takich osób jak Paolo czy Tim, którzy dbają nie tylko o jakość kodu, ale również o pozytywną atmosferę wokół projektu QGIS. Wielkie brawa Panowie!

Główny tematem spotkania była próba odpowiedzi na pytanie: Które z dostarczycieli algorytmów powinny być zintegrowane z QGIS, a które dostępne jako wtyczki. Punktem wyjścia była bardzo emocjonalna dyskusja na liście dyskusyjnej dotycząca programu OTB (Orfeo Toolbox).

[spoiler]

Wspólnie uzgodniono, że liczba zintegrowanych dostarczycieli zostanie ograniczona do trzech - GRASS, SAGA oraz OTB. Nie licząc oczywiście GDAL. Docelowo rozważane jest przejście na ujednolicony system dostarczycieli algorytmów, udostępnianych w postaci wtyczek. Tutaj wiele zależy od prac prowadzonych przez Alexandra Bruy, który stworzył takie rozwiązanie dla programu SAGA. Wymaga ono jednak szczegółowej analizy.

Pisanie testów

W trakcie swojej prezentacji Alessandro Pasotti przedstawił krok po kroku tworzenie przykładowego testu dla QGIS w Pythonie.

Projekt QGIS wykorzystuje środowisko ciągłej integracji (CI) Travis do automatycznego uruchamiania predefiniowanych testów. Ma to kluczowe znaczenie przy tak dużych projektach. Każda zmiana wprowadzana do QGIS automatycznie uruchamia na platformie GitHub proces testów. Dzięki temu osoby akceptujące zmiany kodu, mają narzędzie które wyręcza ich w czasochłonnym testowaniu zmian, które mogą generować błędy. Nie zastępuje to całkowicie procesu weryfikacji kodu, ale znakomicie go przyspiesza.

 
Do góry
blog/qgis_3.0_juz_w_piekarniku.txt · ostatnio zmienione: 2018/02/24 19:06 przez robert
 
 
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki Blog RSS feed Valid XHTML 1.0